Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 26 stycznia 2006 r.

Ustawa z dnia 26 stycznia 2006 r.

Prawo Zamówień Publicznych (uchylony)

D.P.M.W. 7/2006 poz. 255


Rozdział I-
PRZEPISY OGÓLNE

Art. 1.

Ustawa niniejsza reguluje zasady i tryb ogłaszania zamówień publicznych przez Skarb Państwa Mandragoratu Wandystanu i organa Mandragoratu, chyba, że, na podstawie odrębnych przepisów dysponują odrębnym budżetem (zamawiający).

Art. 2.

1. Zamówieniem publicznym jest zlecenie wykonania lub przeniesienia własności określonego produktu, usługi, pracy lub innych praw, z wyłączeniem papierów wartościowych nabywanych w drodze zakupu na publicznym rynku regulowanym oraz przeniesienia praw do nieruchomości (zlecenie) na rzecz Skarbu Państwa. Zamówieniem publicznym jest również zlecenie stałego wykonywania i dostawy pracy, produktu lub usługi (zlecenie ciągłe).

2. Za zamówienia publiczne nie mogą być uznane konkursy i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym, naukowym albo sportowym organizowane przez Mandragorat lub jego organa, choćby niosło to za sobą odpłatne przeniesienie jakichkolwiek praw na rzecz Skarbu Państwa albo innych jednostek budżetowych.

Art. 3.

1. Zamówienie publiczne może być udzielone w formie przetargu pisemnego albo publicznej licytacji.

2. W wypadkach wskazanych w ustawie, zamówienie publiczne może być udzielone także w wyniku przeprowadzenia konkursu.

Rozdział II-
OGŁOSZENIE ZAMÓWIENIA

Art. 4.

O ogłoszenie zamówienia publicznego wnioskuje się do Rady Komisarzy Ludowych. W razie potrzeby, Rada Komisarzy Ludowych występuje z odpowiednim wnioskiem do Churału Ludowego.

Art. 5.

1. Jeśli szacunkowa wartość zamówienia przekracza 500 engelsów, do ogłoszenia zamówienia wymagana jest promesa udzielona przez Churał Ludowy w drodze ustawy. W przeciwnym przypadku, promesy udziela Rada Komisarzy Ludowych.

2. Promesa może ustalić maksymalną, nieprzekraczalną cenę za realizację zamówienia.

Art. 6.

Właściwy organ, udzielając promesy, zobowiązuje się do podjęcia w przyszłości decyzji o wydatkowaniu środków budżetowych w wysokości ostatecznej ceny zamówienia oraz ustanawia regulamin przetargu albo licytacji, zwany dalej „Regulaminem”.

Art. 7.

Regulamin powinien zawierać szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dokonany w sposób zwięzły, jednoznaczny i zrozumiały, uwzględniając wszelkie okoliczności, które mogłyby mieć wpływ na treść ofert. Regulamin winien zawierać w szczególności:

Art. 8.

1. Zamówienie publiczne ogłasza organ wskazany w promesie. Jeśli organu nie wskazano, ogłoszenia dokonuje Komisarz Ludowy właściwy do spraw gospodarki.

2. Ogłoszenia dokonuje się na Liście Dyskusyjnej Mandragoratu Wandystanu. Ogłoszenie zawiera Regulamin.

Rozdział III- PROCEDURA O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

Oddział I-
Przepisy ogólne

Art. 9.

1. Procedurę o udzielenie zamówienia publicznego, w którym promesy udzieliła Rada Komisarzy Ludowych przeprowadza osoba wskazana przez promesę. Osoba ta winna być pracownikiem zamawiającego.

2. W przypadkach, w których promesy udziela Churał Ludowy, procedurę o udzielenie zamówienia prowadzi Komisja Przetargowa w składzie co najmniej trzyosobowym, której skład określi promesa. W skład Komisji powinien wchodzić co najmniej jeden pracownik zamawiającego- jako Przewodniczący.

3. W niniejszym rozdziale, przez Komisję należy rozumieć także osobę, o której mowa w ust. 1.

Art. 10.

W procedurze o udzielenie zamówienia publicznego nie mogą brać udziału członkowie Komisji oraz przedsiębiorstwa, których właścicielami albo członkami Zarządów są członkowie Komisji.

Art. 11.

Procedura przetargowa jest uregulowana Regulaminem.

Oddział II-
Przetarg pisemny

Art. 12.

1. Przetarg pisemny może być ograniczony, albo nieograniczony.

2. W promesie na udzielenie zamówienia publicznego w formie pisemnego przetargu ograniczonego wskazuje się docelową grupę potencjalnych oferentów.

Art. 13.

Przetarg odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej w komunikacji między oferentami, a Komisją.

Art. 14.

1. Oferenci składają oferty w terminie, w sposób i w formie określonej regulaminem przetargu.

2. W czasie przeznaczonym na składanie ofert, oferenci mogą wycofywać lub zmieniać oferty.

3. Oferty są niejawne.

Art. 15.

Po oficjalnym otwarciu ofert, Komisja rozpatruje je kierując się kryteriami oceny zawartymi w regulaminie przetargu przyznając punkty, przy czym kryterium cenowe powinno stanowić co najmniej połowę punktów możliwych do uzyskania.

Art. 16.

1. Regulamin przetargu powinien określić zobiektywizowane kryteria przyznawania punktów za mierzalne kryteria oceny.

2. Dla niemierzalnych kryteriów oceny, Regulamin oceni wytyczne, jakimi powinni kierować się oceniający, przyznając punkty.

Art. 17.

1. Przetarg wygrywa oferent, który uzyskał najwyższą ilość punktów możliwych do zdobycia.

2. Komisja może postanowić o nierozstrzygnięciu przetargu, w szczególności, gdyby najkorzystniejsza z ofert nie była zadowalająca. Decyzję Komisja uzasadnia.

3. Decyzję w przedmiocie rozstrzygnięcia przetargu, Komisja ogłasza publicznie i doręcza wszystkim oferentom.

Art. 18.

1. Od decyzji o udzieleniu zamówienia publicznego przysługuje oferentom skarga administracyjna. Skargę składa się w terminie zawitym 48 godzin od ogłoszenia wyników postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

2. Sąd Najwyższy, stwierdziwszy nieprawidłowości w rozstrzyganiu przetargu mające wpływ na rozstrzygnięcie orzeka o nieważności przetargu.

3. Do pozostałych skarg na czynność lub bezczynność Komisji, stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Art. 19.

1. Niezwłocznie po bezskutecznym upływie terminu na wniesienie skargi, albo negatywnym, prawomocnym załatwieniu wszystkich skarg, Komisja zawiera ze zwycięzcą umowę przedwstępną.

2. Jeśli zawarcie umowy przedwstępnej nie nastąpi po upływie 5 dni od ogłoszenia wyników przetargu, domniemywa się, że zwycięzca odstąpił od oferty. Upływ terminu Komisja ogłasza publicznie.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2., Komisja wzywa najlepszego z pozostałych oferentów do zawarcia umowy przedwstępnej, chyba, że upłynął termin związania ofertą.

4. Ostateczną umowę zawiera się niezwłocznie po podjęciu przez właściwy organ decyzji o wydatkowaniu środków budżetowych, o której mowa w art. 6., w trybie określonym art. 14 Ustawy z dnia 13 września 2005 r., o finansach publicznych (DPMW 6/2005poz. 154).

Oddział III-
Publiczna licytacja

Art. 20.

1. Publiczna licytacja odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji na odległość, zapewniających nieskrępowany dostęp obserwatorów do obserwowania przebiegu licytacji.

2. Podstawowymi trybami publicznej licytacji są:

Art. 21.

Zamówienie publiczne w formie publicznej licytacji ogłosić wolno tylko, jeśli jedynym kryterium oceny jest cena.

Art. 22.

Regulamin licytacji winien określać także cenę wywoławczą oraz minimalne postąpienie.

Art. 23.

Podczas licytacji obecni muszą być wszyscy członkowie Komisji. Licytację prowadzi Przewodniczący.

Art. 24.

1. Oferenci składają oferty w wysokości niższej od poprzedniej oferty o postąpienie. Postąpienie musi być wielokrotnością minimalnego postąpienia ustalonego przez regulamin licytacji.

2. W wypadku wystąpienia dłuższej przerwy w zgłaszaniu kolejnych ofert, Przewodniczący potrójnie obwieszcza ostatnią cenę, po czym, jeśli nie ma więcej ofert, zamyka licytację ogłaszając zwycięzcę.

Art. 25.

Art. 18, 19 stosuje się odpowiednio.

Oddział IV-
Konkurs

Art. 26.

Zamówienia w drodze konkursu można udzielić tylko w wypadku zamawiania przedmiotów lub usług o charakterze twórczym, w szczególności wykonania stron internetowych.

Art. 27.

Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym, w którym przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez Komisję pracy konkursowej.

Art. 28.

1. Do ogłoszenia zamówienia publicznego w drodze konkursu wymagana jest decyzja o wydatkowaniu środków budżetowych powzięta w trybie określonym art. 14 Ustawy z dnia 13 września 2005 r., o finansach publicznych (DPMW 6/2005poz. 154). Wartością środków jest suma wartości wszystkich nagród.

2. W procedurze konkursu przepisu art. 5, 6 nie stosuje się.

Art. 29.

Nagrodami w konkursie są nagrody pieniężne.

Art. 30.

Regulamin konkursu jest określany przez organ podejmujący decyzję o wydatkowaniu środków budżetowych i powinien zawierać w szczególności:

Art. 31.

Regulamin konkursu może zastrzec możliwość zgłaszania prac częściowych, zawierających jedynie prezentację możliwości twórcze uczestnika konkursu, w szczególności jedynie wzorzec układu graficznego stron internetowych. Praca częściowa powinna zawierać przynajmniej opis pracy całościowej.

Art. 32.

Komisja, po rozstrzygnięciu konkursu, dokonuje publicznego ogłoszenia jego wyników, podając w szczególności zwycięzcę konkursu oraz laureatów pozostałych nagród. Ogłoszenie doręcza się wszystkim uczestnikom konkursu.

Art. 33.

Komisja unieważnia konkurs, jeśli żadna z prac konkursowych nie jest zadowalająca, bądź też nie nadesłano ani jednej pracy.

Art. 34.

Uczestnikom konkursu nie przysługuje skarga administracyjna na rozstrzygnięcie o wynikach konkursu.

Art. 35.

1. Niezwłocznie po rozstrzygnięciu konkursu, Komisja wzywa laureatów do wskazania konta do wypłaty nagrody i dokonuje tejże w terminie trzech dni od wskazania konta. Przeniesienie własności praw autorskich do pracy na rzecz zamawiającego następuje z chwilą wypłaty nagród.

2. W wypadku, o którym mowa w art. 31., wypłata nagrody następuje po dostarczeniu całości pracy.

3. Przekroczenie przez laureata nagrody głównej terminu na dostarczenie całości pracy powoduje zmniejszenie nagrody o karę za przekroczenie terminu.

4. W przypadku dostarczenia całości pracy, która różni się znacząco od jej opisu albo pracy częściowej, Komisja może nałożyć na laureata karę, a w skrajnych przypadkach odstąpić od konkursu i unieważnić go.

5. Kara, o której mowa w ust. 3, 4 wynosi 20% wartości nagrody.

6. Na decyzję, o której mowa w ust. 4., przysługuje laureatowi skarga administracyjna. Przepisy art. 18 stosuje się odpowiednio.

Rozdział IV-
PRZEPISY KOŃCOWE

Art. 36.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Art. 37.

Wszelkie trwające postępowania, w których mogłyby mieć zastosowanie przepisy ustawy, toczą się dalej według przepisów dotychczasowych.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki