Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 15 marca 2006 r.

Ustawa z dnia 15 marca 2006 r.

o szczególnych ograniczeniach własności nieruchomości i pierwotnym obrocie nieruchomościami

D.P.M.W. 7/2006 poz. 303


Art. 1.

Ustawa niniejsza określa szczególne ograniczenia prawa własności nieruchomości gruntowej, a także tryb dokonywania pierwotnego obrotu nieruchomościami gruntowymi.

Art. 2.

1. Nieruchomością jest część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności (grunt) wraz z jego częściami składowymi i przynależnościami.

2. Częściami składowymi gruntu są w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, nie wykluczając złóż, kopalin, drzew i innych roślin.

3. Pożytkami z gruntu są jego płody i inne odłączone od niego części składowe, a także dochody, które przynosi na podstawie stosunku prawnego.

4. Poprzez pierwotny obrót nieruchomościami rozumie się nabycie własności nieruchomości gruntowej położonej na terenie Mandragoratu Wandystanu, w granicach miejscowości lub poza nimi, która nie stanowiła niczyjej własności oraz nie jest zabudowana.

Art. 3.

1. Właściciel ma prawo korzystać z nieruchomości, w szczególności pobierać pożytki i rozporządzać nieruchomością, chyba, że ustawa niniejsza stanowi inaczej.

2. Własność nieruchomości rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią, chyba, że ustawa niniejsza stanowi inaczej.

Art. 4.

1. Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego mogą lokować w przestrzeni pod powierzchnią gruntu, choćby grunt nie stanowił własności lokującego, linie kolei podziemnych, tunele, wodociągi i gazociągi, a także inne urządzenia użyteczności publicznej, określone edyktem Mandragora Jutrzenki.

2. Urządzeń, o których mowa w ust. 1 lokować nie można pod powierzchnią gruntów, których częściami składowymi są złoża i kopaliny, a także jeśli utrudniałoby to właścicielowi korzystanie z gruntu lub jego części wspólnej.

3. Urządzenia, o których mowa w ust. 1 nie stanowią części składowej, ani przynależności gruntu. Nie rozciąga się na nie własność nieruchomości.

Art. 5.

Pierwotny obrót nieruchomościami jest wolny, poza wypadkami określonymi w ustawie.

Art. 6.

1. Cenę za pierwotne nabycie nieruchomości ustala się na 20 engelsów.

2. Komisarz ludowy właściwy do spraw finansów publicznych może określić w drodze edyktu inną cenę za pierwotne nabycie nieruchomości, jednakże cena ta nie może być niższa niż 15 i nie wyższa niż 40 engelsów.

3. Edykt, o którym mowa w ust. 2 wchodzi w życie nie wcześniej niż pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Art. 7.

1. Tworzy się Państwowy Fundusz Ziemi, zwany dalej „Funduszem”

2. Fundusz podlega komisarzowi ludowemu właściwemu do spraw finansów publicznych.

3. Fundusz dysponuje własnym rachunkiem bankowym o nazwie „ziemia”.

4. Dochody z tytułu pierwotnego obrotu nieruchomościami stanowią w całości dochód Funduszu.

Art. 8.

Między 21 a 25 dniem miesiąca, komisarz ludowy właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze edyktu rozdysponowuje środki pieniężne funduszu w ten sposób, że 75% wartości środków przelewa na rachunek bankowy dochodów Skarbu Państwa, a pozostałą część przekazuje skarbom właściwych województw i Miasta Stołecznego Genosse Wanda Stadt w częściach odpowiadających ilości gruntów nabytych w drodze pierwotnego obrotu ziemią w granicach tych jednostek w okresie od wydania ostatniego takiego edyktu.

Art. 9.

1. Wyłącza się pierwotny obrót nieruchomościami, które zostały przeznaczone na parki narodowe, skanseny, koszary wojskowe, albo inne, ważne cele publiczne.

2. Przeznaczenia nieruchomości na ważne cele publiczne dokonuje się wyłącznie w drodze ustawy, uchwalonej po uzyskaniu opinii władz właściwego województwa. Ustawa określi dokładny wykaz przeznaczanych nieruchomości oraz plan sytuacyjny tego obszaru.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki