Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 9 maja 2005 r.

Ustawa z dnia 9 maja 2005 r.

o samorządzie gminnym (uchylony)

D.P.M.W. 4/2005 poz. 111


Akt uchylony Ustawą Przepisy wprowadzające reformę samorządu terytorialnego (DPMW 7/2006 poz. 304)

Rozdział I
GMINY

Art. 1.

1. Miastem jest gmina, która liczy co najmniej piętnastu mieszkańców oraz niezależnie od liczby mieszkańców Genosse-Wanda-Stadt, Precelkhanda i Winnica.

2. Wsią jest gmina, która nie jest miastem.

Art. 2.

1. Gminami są :

2. Gminy posiadają osobowość prawną.

Art. 3.

1. Jednostkami powierzni są : działka oraz akr. Akr liczy nie więcej niż dwieście pięćdziesiąt działek.

2. Gmina liczy nie więcej działek niż jej powierzchnia w akrach pomnożona przez dwieście pięćdziesiąt, chyba że z właściwości geograficznych wynika mniejsza liczba działek.

3. Gmina liczy nie mniej niż piętnaście działek.

4. Wieś liczy nie więcej niż sto działek.

5. Wieś, która posiadała w przeszłości prawa miejskie może liczyć więcej niż sto działek. Jednakże nowych działek w takiej wsi nie można rejestrować.

Rozdział II
TWORZENIE I POWIĘKSZANIE GMIN PUBLICZNYCH

Art. 4.

1. Gminę publiczną ustanawia w drodze edyktu, na wniosek założyciela gminy, po zasięgnięciu opinii mandragora jutrzenki, komisarz ludowy właściwy do spraw administracji publicznej, określając w szczególności : nazwę i położenie gminy, pierwszego buduara oraz nadając statut gminie. Edykt określa także liczbę działek znajdujących się w gminie.

2. Gmina zajmuje powierzchnię jednego akra.

Art. 5.

Komisarz ludowy właściwy do spraw administacji publicznej na wniosek buduara, w drodze decyzji administracyjnej, zwiększa liczbę działek w gminie, jeżeli dotychczasowa liczba działek jest niewystarczająca.

Art. 6.

1. Komisarz ludowy właściwy do spraw administracji publicznej na wniosek buduara miasta, za zgodą mandragora jutrzenki wydaje edykt o powiększeniu miasta publicznego, jeżeli dotychczasowa powierzchnia miasta jest niewystarczająca.

2. Miasto powiększa się o obszar jednego akra.

Rozdział III
TWORZENIE I POWIĘKSZANIE GMIN PRYWATNYCH

Art. 7.

1. Przepisy dotyczące tworzenia i powiększania gmin publicznych stosuje się odpowiednio do gmin prywatnych, chyba że niniejszy artykuł stanowi inaczej.

2. Warunkiem wydania edyktu o ustanowieniu gminy prywatnej, jest wniesienie przez założyciela tej gminy opłaty za rejestrację każdej z działek. Stosuje się przepisy ustawy o finansach publicznych.

3. Przepis ust. 2. stosuje się odpowiednio wniesienia opłaty przez buduara w razie wydania edyktu o powiększeniu miasta prywatnego lub decyzji administracyjnej o zwiększeniu liczby działek w gminie prywatnej.

Rozdział IV
USTRÓJ GMINY

Art. 8.

1. Do samorządu gminnego należą sprawy nie zastrzeżone dla innych organów państwowych na obszarze jego działania.

2. Źródłami prawa miejscowego są rozporządzenia buduara.

Art. 9.

Władza wykonawcza w gminie należy do buduara.

Art. 10.

1. Władza prawodawcza w gminie publicznej należy do buduara a także do mieszkańców gminy w zakresie wskazanym przez ustawę.

2. Rozporządzenie zmieniające statut gminy wymaga zgody komisarza właściwego do spraw administracji publicznej.

3. Każdy mieszkaniec gminy, ma prawo na liście dyskusyjnej Mandragoratu Wandystanu złożyć sprzeciw wobec rozporządzenia buduara w terminie trzech dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Komisarz właściwy do spraw administracji publicznej, mając na względzie wagę sprawy, może w drodze decyzji administracyjnej zarządzić referendum nad odrzuceniem rozporządzenia przez mieszkańców gminy. Głosowanie trwa trzy dni, jest jawne i odbywa się na liście dyskusyjnej Mandragoratu Wandystanu, chyba że decyzja adminicyjna wskazuje inne miejsce.

4. Komisarz właściwy do spraw administacji publicznej, na wniosek buduara zwołuje referendum nad przyjęciem projektu rozporządzenia przez mieszkańców gminy. Przepis ust. 3. dotyczący sposobu głosowania stosuje się odpowiednio.

Art. 11.

1. Władza prawodawcza w gminie prywatnej należy do buduara.

2. Rozporządzenie zmieniające statut gminy wymaga zgody komisarza właściwego do spraw administracji publicznej.

Art. 12.

Jeżeli statut gminy publicznej stanowi, że władza prawodawcza należy do organu kolegialnego pochodzącego z powszechnego, równego, bezpośredniego wyboru mieszkańców przepisu art. 10. ust. 1, ust. 3. i ust. 4. nie stosuje się.

Art. 13.

1. Buduar miasta może za zgoda komisarza ludowego do spraw administracji publicznej ustanowić urząd wicebuduara.

2. Buduar Miasta powołuje i odwołuje wicebuduara.

3. Wicebuduar miasta zastępuje buduara podczas jego nieobecnosci.

4. Wicebuduar wykonuje zadania zlecone przez buduara.

Art. 14.

1. Buduar gminy publicznej prowadzi jej gospodarkę finansową według własnego uznania, mając na uwadze potrzeby gminy i dobro jej mieszkańców.

2. Buduar gminy publicznej, najpóźniej do dnia 10 stycznia, kwietnia, lipca, października, składa komisarzowi właściwemu do spraw finansów publicznych, sprawozdanie z rachunków gminy za kwartał poprzedzający.

3. Na przychody gminy publicznej składają się dochody ze sprzedaży działek, subwencje z budżetu centralnego, jeśli je ustanowiono, darowizny na rzecz gminy oraz dochody z przedsiębiorstw komunalnych.

Rozdział V
BUDUAROWIE GMIN PUBLICZNYCH

Art. 15.

1. Prezydent Mandragoratu Wandystanu powołuje i odwołuje buduarów wsi publicznych.

2. Buduar miasta publicznego wybierany jest przez mieszkańców miasta w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych w głosowaniu tajnym na trzymiesięczną kadencję

3. W razie śmierci lub rezygnacji dotychczasowego buduara przed zakończeniem kadencji, tymczasowego buduara powołuje komisarz właściwy do spraw administracji publicznej, na okres pozostały do końca kadencji poprzedniego buduara.

Art. 16.

Bierne i czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim mieszkańcom gminy, którzy najpóźniej w dniu ogłoszenia wyborów zamieszkiwali na terenie gminy.

Art. 17.

1. Wybory przeprowadza Ludowy Komitet Wyborczy składający się z Mandragorów, Dekameronów i sędziów Trybunału Ludowego. Komitetowi przewodniczy Mandragor Socjogramu. Do zadań komitetu należy:

2. Wybory we wszystkich miastach publicznych przeprowadza się jednocześnie.

Art. 18.

1. Wybory ogłasza się, na co najmniej tydzień przed upływem kadencji poprzedniego buduara.

2. Czas trwania wyborów równa się jednemu tygodniowi, z czego pierwsze trzy dni są przeznaczone na składanie kandydatur, po czym następuje jeden dzień przerwy, a kolejne trzy dni przeznaczone są na głosowanie.

3. Ludowy Komitet Wyborczy ustala wyniki głosowania oraz podaje je do publicznej wiadomości najpóźniej w dniu następującym po dniu zamknięcia wyborów.

Rozdział VI
BUDUAROWIE GMIN PRYWATNYCH

Art. 19.

1. Buduar gminy prywatnej jest właścicielem nieruchomości gminnych (działek i obszaru gminy niepodzielonego na działki) oraz przedsiębiorstw komunalnych.

2. Do własności działek oraz własności przedsiębiorstw komunalnych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Jednakże w razie przejścia własności przedsiębiorstwa komulalnego na osobę inną niż aktualny buduar przedsiębiorstwo komunalne z mocy prawa przekształca się w spółkę akcyjną

3. Do własności obszaru niepodzielonego na działki oraz własności gminy stosuje się przepisy niniejszego rozdziału.

Art. 20.

1. Prawo własności gminy jest niepodzielne i nie podlega dziedziczeniu.

2. Buduar może za zgodą komisarza właściwego do spraw administracji publicznej przekazać innej osobie odpłatnie lub nieodpłatnie własność gminy.

3. Buduar może wyznaczyć za zgodą komisarza właściwego do spraw administracji publicznej swojego następce na wypadek śmierci lub rezygnacji

4. W razie śmierci lub rezygnacji buduara gmina prywatna przekształca się w gminę publiczną, chyba że wyznaczono następcę buduara.

Rozdział VII
NADZÓR I ZNIESIENIE GMINY

Art. 21.

1. Nadzór nad samorządem gminnym sprawuje Komisarz właściwy do spraw administracji publicznej.

2. W sytuacji, gdy samorząd gminny nie funkcjonuje prawidłowo Rada Komisarzy Ludowych na uzasadniony wniosek komisarza ludowego może zawiesić funkcjonowanie samorządu gminnego i wprowadzić na jej terenie tymczasowy zarząd komisaryczny.

Art. 22.

1. Rada Komisarzy Ludowych znosi gminę, jeśli:

2. Gmina zostaje postawiona w stan likwidacji w siódmym dniu od daty podjęcia uchwały, jeśli nie wniesiono odwołania do sądu.

3. Do likwidacji gminy stosuje się przepisy ustaw odrębnych dotyczących likwidacji osób prawnych, z zastrzeżeniem, że składniki majątkowe gminy publicznej przechodzą na własność Skarbu Państwa po wykonaniu zobowiązań gminy.

Rozdział VIII
PRZEPISY WPROWADZAJĄCE

Art. 23.

1. Ustawa wchodzi w życie natychmiast.

2. Tracą moc :

Art. 24.

1. Tworzy sie wieś prywatną Troja, której właścicielem jest markiz Krzysztof Troy Kowalczykowski.

2. Troja znajduje się na wyspie Marks

3. Liczbę działek we wsi Troja ustala się na 15.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki