Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 27 grudnia 2005 r.

Ustawa z dnia 27 grudnia 2005 r.

o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych

D.P.M.W. 6/2005 poz. 246


Wchodzi w życie z dniem 30 grudnia 2005 r.

Art. 1.

Ustawa określa zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz zasady i tryb wydawania dzienników urzędowych.

Art. 2.

Ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe.

Art. 3.

Akty prawne ogłasza się niezwłocznie.

Art. 4.

Akty prawne wchodzą w życie najwcześniej z dniem ogłoszenia.

Art. 7.

Akty normatywne wydawane na podstawie ustaw można ogłaszać w okresie od dnia ogłoszenia danej ustawy, a przed dniem jej wejścia w życie; akt taki nie może wejść w życie wcześniej niż ustawa.

Art. 8.

Dziennikami Urzędowymi w rozumieniu ustawy są Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu i inne dzienniki urzędowe organów władzy państwowej lub samorządowej.

Art. 9.

Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu jest serwisem internetowym. Dziennik Praw wydawany jest również w formie statycznego pliku.

Art. 10.

Dziennik Praw jest publicznie dostępny w obu formach. Dziennik w formie statycznego pliku przesyła się ponadto każdorazowo Sądowi Najwyższemu.

Art. 11.

1. W Dzienniku Praw Mandragoratu Wandystanu, zwanym dalej Dziennikiem Praw ogłasza się:

2. W Dzienniku Praw ogłasza się ponadto inne akty prawne, jeśli odrębne przepisy tak stanowią.

3. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego może zarządzić ogłoszenie również innych niż wymienione w ust. 1 aktów prawnych, w szczególności obwieszczeń, ogłoszeń i komunikatów organów władzy publicznej.

Art. 12.

Ogłoszeń w Dzienniku Praw w formie serwisu internetowego dokonuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego za pomocą Referatu Publikacji Biura Prezydialnego Sądu Najwyższego.

Art. 13.

1. Dziennik Praw w formie statycznego pliku wydaje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego na podstawie aktów opublikowanych w internetowym serwisie.

2. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w drodze zarządzenia porządkowego określa wzór pierwszej i kolejnych stron Dziennika Praw wydawanego w formie statycznego pliku.

Art. 14.

1. Organy wydające akt prawny podlegający publikacji są obowiązane do przesłania odpisu tego aktu do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Przepisu tego nie stosuje się do aktów, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt. 1-4, 14-17

2. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego może określić w drodze zarządzenia porządkowego wytyczne, jakim powinien odpowiadać odpis. Wytyczne są wiążące dla organów wydających akty podlegające publikacji.

Art. 15.

1. Jeśli akt prawny zawiera przepisy zmieniające inne akty prawne, Pierwszy Prezes dokonuje zmian w treści tych aktów oraz czyni o tym stosowną wzmiankę.

2. Jeśli ilość zmian w akcie była znaczna, Pierwszy Prezes może, w drodze obwieszczenia, ogłosić tekst jednolity aktu.

Art. 16.

1. Pierwszy Prezes z własnej inicjatywy dokonuje sprostowań w tekście aktu w trakcie jego publikacji. Sprostowanie dokonywane po publikacji aktu jest w formie obwieszczenia, które ogłasza się także na Liście Dyskusyjnej Mandragoratu Wandystanu.

2. Pierwszy Prezes z własnej inicjatywy może dowolnie zmieniać formę aktów prawnych, w taki sposób, aby pasowały one do ogólnego wzoru utrwalonego zwyczajem. Zmiany mogą w szczególności dotyczyć zmiany jednostek systematyzacyjnych i redakcyjnych aktów.

3. Zmiany nie mogą dotyczyć merytorycznej treści aktu.

Art. 17.

Akty prawne ogłasza się nadając im jednocześnie sygnaturę Dziennika Praw. Sygnatura zawiera pozycję w Dzienniku Praw z zachowaniem bieżącej kolejności następujących po sobie liczb arabskich.

Art. 18.

Jako datę aktu określa się datę jego ogłoszenia.

Art. 19.

Organa władzy państwowej, w szczególności Sąd Najwyższy, mogą ustanowić odrębne dzienniki urzędowe celem publikacji aktów prawnych nie podlegających publikacji w Dzienniku Praw. Kierownik organu, w drodze zarządzenia porządkowego, określa w szczególności akty urzędowe podlegające publikacji oraz formę dziennika. Dziennik wydawany w formie statycznego pliku przesyła się Sądowi Najwyższemu, choćby zawierał informacje niejawne.

Art. 20.

Pierwszy Prezes posiada dostęp do wszystkich list dyskusyjnych Mandragoratu Wandystanu, choćby były one niejawne.

Art. 21.

1. Wszelkie dotychczas nie opublikowane akty prawne, których publikacji wymaga ustawa, winny być opublikowane w terminie dni trzydziestu od dnia wejścia w życie ustawy, choćby były uchylone.

2. Akty prawne niepublikowane zgodnie z ust. 1 tracą moc z dniem następującym po upływie dni trzydziestu od wejścia w życie ustawy.

Art. 22.

Ustawa wchodzi w życie z upływem trzeciego dnia po jej ogłoszeniu na Liście Dyskusyjnej Mandragoratu Wandystanu.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki