Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 20 lutego 2005 r.

Traktat z dnia 20 lutego 2005 r.

o Wspólnej Mapie Polskich Mikronacji

D.P.M.W. 1/2005 poz. 16


W dniu 23 grudnia 2004 r.
w Królewskim Stołecznym Mieście Dreamopolis

Wysokie Układające się Strony:

JKM Artur I Piotr, Król Dreamlandu,
w imieniu własnym i Królestwa Dreamlandu;

JXM Piotr Mikołaj, Książę Sarmacji,
w imieniu własnym i Księstwa Sarmacji;

JKM Armin Frederik, Król Scholandii,
w imieniu własnym i Królestwa Scholandii;

zawierają w najlepszej wierze Traktat następujący:

Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

Art. 1.

1. Traktat niniejszy zawierany jest w celu stworzenia mapy i ustalenia wzajemnych granic państwowych Wysokich Układających się Stron.

2. Traktat niniejszy ustanawia również Radę Mapy Mikronacji, zwaną dalej "Radą", jako organ międzynarodowy właściwy w sprawach określonych niniejszym Traktatem.

Art. 2.

1. Traktat niniejszy nie narusza innych porozumień zawartych między Wysokimi Układającymi się Stronami; jednakże Wysokie Układające się Strony zobowiązują się wzajemnie iż nie będą zawierały w przyszłości jakiegokolwiek rodzaju porozumień międzynarodowych, w tym z Państwami trzecimi, które naruszałyby postanowienia niniejszego Traktatu.

2. Porozumienia zawarte przez Wysokie Układające się Strony po ratyfikowaniu niniejszego Traktatu będą przez Nie interpretowane w sposób zapewniający niesprzeczność wspomnianych porozumień z niniejszym Traktatem.

3. Wysokie Układające się Strony zobowiązują się zawierać klauzulę interpretacyjną określoną w ustępie poprzedzającym we wszelkich porozumieniach, których może ona dotyczyć.

ROZDZIAŁ II
Mapa

Art. 3.

1. Wspólna mapa polskich mikronacji, stanowiąca załącznik niniejszego Traktatu, zwana dalej "mapą traktatową", jest oficjalnym dokumentem określającym przebieg wzajemnych granic Wysokich Układających się Stron, a także granic naturalnych i politycznych innych terytoriów.

2. Depozytariusz niniejszego Traktatu wydaje uwierzytelniony odpis mapy traktatowej na żądanie Wysokiej Układającej się Strony, a także na żądanie Rady lub innego upoważnionego przez Radę organu lub podmiotu; depozytariusz ustala również oficjalne wersje mapy traktatowej w mniejszej skali aniżeli określona niniejszym Traktatem, przy czym ustalenie to może nastąpić wyłącznie poprzez wykorzystanie zautomatyzowanego skalowania obrazu, bez naruszania wzajemnego stosunku powierzchni.

Art. 4.

Z chwilą ratyfikacji niniejszego traktatu przez Wysokie Układające się Strony następuje delimitacja granic między Wysokimi Układającymi się Stronami zgodnie z treścią mapy traktatowej.

Art. 5.

1. Mapa traktatowa może uwzględniać, na Ich życzenie, wewnętrzny podział administracyjny Wysokich Układających się Stron, przy czym przebieg granic tych jednostek ma charakter informacyjny.

2. Wysoka Układająca się Strona, której wewnętrzny podział administracyjny został uwzględniony na mapie traktatowej, zawiadamia Radę o planowanych zmianach tego podziału, dążąc do zachowania możliwe aktualnej i prawidłowej informacji. Niezwłocznie po otrzymaniu stosownego zawiadomienia, Rada zleca aktualizację mapy traktatowej, przekazuje zaktualizowaną mapę depozytariuszowi, a następnie wszystkim Wysokim Układającym się Stronom.

Art. 6.

1. Jeżeli co najmniej dwie Wysokie Układające się Strony uznają za konieczne opracowanie mapy uwzględniającej przebieg ich wspólnej granicy lub jej części w skali większej aniżeli wynikająca z mapy traktatowej, mogą opracować stosowny projekt mapy i przedstawić go Radzie celem zatwierdzenia; do zatwierdzonej mapy, w stosunkach między danymi Wysokimi Układającymi się Stronami, stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące mapy traktatowej.

2. Rada nie może odmówić zatwierdzenia projektu mapy, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, jeżeli został on uzgodniony przez zainteresowane Wysokie Układające się Strony i nie narusza granic ani stosunku powierzchni, określonych mapą traktatową. Rada może jednak odmówić zatwierdzenia projektu mapy, jeżeli równocześnie uzna za właściwe zwiększenie skali mapy traktatowej; w takiej sytuacji Rada uwzględnia treść uzgodnienia między Wysokimi Układającymi się Stronami.

Art. 7.

Zmiana mapy, obejmująca w szczególności zmianę przynależności terytorium jak również dodanie nowego terytorium, wymaga uchwały Rady.

Art. 8.

1. Umieszczenie na mapie traktatowej określonego terytorium, na którym działa organizacja uznawana przez niektóre Wysokie Układające się Strony za suwerenne Państwo, nie oznacza uznania tej państwowości przez pozostałe Wysokie Układające się Strony.

2. Jednakże organizacja, o której mowa w ustępie poprzedzającym, uznawana za suwerenne Państwo przez co najmniej dwóch członków pierwotnych, ma prawo przystąpienia do niniejszego Traktatu na prawach Wysokiej Układającej się Strony.

3. W razie przystąpienia, Wysokie Układające się Strony mogą notyfikować depozytariuszowi niniejszego Traktatu iż nie uznają przystępującej organizacji za suwerenne Państwo; na żądanie notyfikującego odpowiednia informacja winna znaleźć się na mapie traktatowej oraz w treści niniejszego Traktatu.

4. Niezłożenie noty, o której mowa w ustępie poprzedzającym, w ciągu siedmiu dni od podjęcia przez Radę uchwały o przyjęciu danej organizacji, jest równoznaczne z uznaniem państwowości tej organizacji.

ROZDZIAŁ III
Rada Mapy

Art. 9.

1. Prawo członkostwa w Radzie przysługuje wszystkim Wysokim Układającym się Stronom.

2. Członkami pierwotnymi Rady są:

Art. 10.

1. Uprawnionym do występowania w charakterze przedstawiciela Wysokiej Układającej się Strony w Radzie jest, z racji zajmowanego stanowiska:

2. Wysoka Układająca się Strona może powołać, zgodnie ze swoim prawem wewnętrznym, odrębnego przedstawiciela w Radzie.

3. Dla celów niniejszego Traktatu uznaje się, iż osoba powołana przez Głowę Państwa została skutecznie umocowana.

Art. 11.

1. Sesje zwyczajne Rady zwołuje depozytariusz nie rzadziej aniżeli raz na pół roku.

2. Rada zbiera się na sesję nadzwyczajną z inicjatywy co najmniej jednego członka pierwotnego albo dwóch innych Wysokich Układających się Stron.

3. Sesje Rady otwiera i prowadzi depozytariusz; Rada może wyłonić ze swego grona innego Przewodniczącego.

4. Rada podejmuje uchwały w sprawach dla niej zastrzeżonych na wniosek przedłożony przez członka pierwotnego albo dwie inne Wysokie Układające się Strony; prawo przedstawiania wniosków przysługuje również Przewodniczącemu Rady, o ile zostanie wybrany.

5. Rada podejmuje uchwały większością głosów wszystkich Wysokich Układających się Stron; jednakże, dla podjęcia uchwały konieczny jest brak sprzeciwu któregokolwiek spośród członków pierwotnych.

6. Uznaje się, że nieoddanie głosu w wyznaczonym przez zarządzającego głosowanie terminie, nie krótszym aniżeli 5 dni, oznacza wstrzymanie się od głosu.

Art. 12.

1. Rada może uchwalić własny regulamin, dookreślający kwestie proceduralne oraz organizację Rady, w tym ustanowić stosowne organy pomocnicze.

2. Regulamin Rady może w szczególności ustanowić odrębną listę dyskusyjną, na której odbywać się będą prace Rady w ramach sesji nieustającej.

ROZDZIAŁ IV
Postanowienia końcowe

Art. 13.

1. Traktat niniejszy może być zmieniony w drodze protokołów dodatkowych uchwalonych przez Radę zgodnie z ogólnymi zasadami i następnie ratyfikowanych przez większość Wysokich Układających się Stron, w tym wszystkich członków pierwotnych.

2. Zmiana mapy traktatowej w trybie określonym niniejszym Traktatem nie jest uznawana za zmianę Traktatu i nie wymaga ratyfikacji.

Art. 14.

1. Siedzibą Rady i jej organów pomocniczych jest wyspa Awara.

2. Księstwo Sarmacji i Królestwo Scholandii powierzają Radzie sprawowanie administracji nad terytorium Awary z tym zastrzeżeniem, iż terytorium to może być wykorzystywane jedynie dla celów rozwijania pokojowej współpracy międzynarodowej.

3. W przypadku naruszenia zastrzeżenia, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, wyspa Awara powraca pod dotychczasową bezpośrednią jurysdykcję odpowiednio Księstwa Sarmacji i Królestwa Scholandii.

Art. 15.

Depozytariuszem niniejszego Traktatu jest Królestwo Dreamlandu.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki