Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 15 marca 2006 r.

Ordynacja z dnia 15 marca 2006 r.

Prawo o miejscowościach

D.P.M.W. 7/2006 poz. 302


Rozdział I
MIEJSCOWOŚCI

Art. 1.

Ustawa określa zasady powiększania i przekształcania miejscowości oraz sposób zarządu nad miejscowościami.

Art. 2.

1. Miastem jest miejscowość, która spełnia warunki określone ustawą, a niezależnie od spełnienia tych warunków:

2. Wsią jest miejscowość, która nie jest miastem.

Art. 3.

Miejscowość może być publiczna, albo prywatna.

Art. 4.

1. Miastem jest miejscowość, której średnia liczby ludności w okresie trzymiesięcznym jest większa lub równa piętnastu, a liczba obywateli Mandragoratu Wandystanu jest większa lub równa siedmiu.

2. Weryfikację stwierdzającą, czy miejscowość jest miastem przeprowadza Komisarz Ludowy właściwy do spraw administracji publicznej w okresach trzymiesięcznych, do dziesiątego dnia stycznia, kwietnia, lipca i października. Komisarz podaje do wiadomości publicznej wyniki weryfikacji w drodze obwieszczenia.

Rozdział II
TWORZENIE I POWIĘKSZANIE MIEJSCOWOŚCI PUBLICZNYCH

Art. 5.

1. Miejscowość publiczną ustanawia się aktem prawa wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii Mandragora Jutrzenki.

2. Akt prawa wojewódzkiego określa w szczególności nazwę miejscowości, jej położenie, kompetencje zarządcy oraz sposób jego powoływania, a także administracyjne granice miejscowości..

3. Nie jest dopuszczalne takie ustanowienie lub rozszerzenie administracyjnej granicy miejscowości w ten sposób, że będzie ona obejmować dwa lub więcej nieprzylegających do siebie obszarów.

Art. 6.

Rozszerzenia administracyjnych granic miejscowości dokonuje się na podstawie aktu prawa wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii Mandragora Jutrzenki

Rozdział III
TWORZENIE I POWIĘKSZANIE MIEJSCOWOŚCI PRYWATNYCH

Art. 7.

Przepisy dotyczące tworzenia i powiększania miejscowości publicznych stosuje się odpowiednio do miejscowości prywatnych, chyba że niniejszy rozdział stanowi inaczej.

Art. 8.

1. Miejscowości prywatne ustanawia właściwy organ województwa na wniosek zasadźcy tej miejscowości, po uzyskaniu zgody Komisarza ludowego właściwego do spraw administracji publicznej.

2. Zasadźca powinien być obywatelem Mandragoratu Wandystanu. Odstępstwo od tej zasady wymaga zgody Mandragorów oraz właściwego województwa.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać przynajmniej:

4. Granica administracyjna miejscowości winna obejmować grunty stanowiące własność osoby fizycznej lub prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Grunty, które nie stanowią niczyjej własności winny być nabyte przez zasadźcę, przy czym ilość gruntów nabywanych w ten sposób nie może być niższa niż 15.

Art. 9.

Zasadźca jest zobowiązany wnieść opłatę w wysokości 100 engelsów za ustanowienie miejscowości, na rzecz skarbu właściwego województwa.

Art. 10.

1. Właściciel miejscowości może żądać powiększenia administracyjnych granic miejscowości.

2. Przy powiększaniu administracyjnych granic miejscowości, właściciel jest zobowiązany nabyć wszystkie grunty, które nie stanowią niczyjej własności, a które zostaną objęte przez nowe granice administracyjne miejscowości, przy czym ilość gruntów nabywanych w ten sposób nie może być niższa niż 5.

Rozdział IV
ZARZĄD NAD MIEJSCOWOŚCIĄ

Art. 11.

1. Zarząd nad miejscowością publiczną sprawuje zarządca powołany na mocy prawa wojewódzkiego. Zarządca w szczególności reprezentuje miejscowość.

2. Zarządcą może być także wojewoda.

3. W braku odrębnych regulacji, zarządcą, o którym mowa w ust. 1 jest wojewoda.

Art. 12.

1. Miejscowość nie posiada osobowości prawnej. Nie może we własnym imieniu nabywać i posiadać praw, ani nie ma zdolności sądowej.

2. Wszelkie dochody i składniki majątkowe miejscowości publicznej stanowią własność skarbu właściwego województwa.

Art. 13.

Prawo wojewódzkie określi kompetencje zarządcy miejscowości publicznej.

Art. 14.

Zarządca miejscowości prywatnej jest właścicielem całego majątku i dochodów miejscowości.

Art. 15.

Zarządcą miejscowości prywatnej jest jej zasadźca.

Art. 16.

1. Prawo własności miejscowości jest niepodzielne i nie podlega dziedziczeniu.

2. Zarządca miejscowości prywatnej może przekazać własność miejscowości innej osobie, po uiszczeniu opłaty w wysokości 5% wartości majątku miejscowości na rzecz skarbu właściwego województwa

3. W razie śmierci lub rezygnacji zarządcy, miejscowość prywatna przekształca się w publiczną.

Rozdział V
GENOSSE WANDA STADT

Art. 17.

Do Miasta Stołecznego Genosse Wanda Stadt (dalej zwane „Miastem Stołecznym”) stosuje się przepisy o miastach publicznych, chyba, że rozdział niniejszy stanowi inaczej.

Art. 18.

1. Miasto Stołeczne posiada osobowość prawną. Może we własnym imieniu nabywać prawa i obowiązki. Przepisy art. 12 Ustawy z dnia 15 marca 2006 r., o samorządzie województwa (DPMW 7/2006 poz. 301) stosuje się odpowiednio.

2. Miasto Stołeczne posiada kompetencje województwa w zakresie zadań zleconych przez ustawy, a Buduar Miasta Stołecznego- kompetencje Wojewody w tych sprawach.

3. Miasto Stołeczne jest wyłączone z obszaru Województwa Winnickiego.

Art. 19.

Miastem Stołecznym kieruje Komisarz Ludowy właściwy do spraw administracji publicznej, na terenie Miasta Stołecznego noszący tytuł Buduara Miasta Stołecznego Genosse Wanda Stadt (dalej zwany „Buduarem Miasta Stołecznego”) .

Art. 20.

Buduar Miasta Stołecznego pełni władzę prawodawczą i wykonawczą.

Art. 21.

1. Miasto Stołeczne posiada statut nadawany i zmieniany edyktem Prezydenta Mandragoratu Wandystanu na wniosek Komisarza Ludowego właściwego do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Wojewody Winnickiego.

2. Aktami prawa miejscowego Miasta Stołecznego są rozporządzenia Buduara Miasta Stołecznego.

Art. 22.

Administracyjna granica Miasta Stołecznego może być rozszerzona zarządzeniem Prezydenta Mandragoratu Wandystanu wydanym za kontrasygnatą Wojewody Winnickiego, po zasięgnięciu opinii Mandragora Jutrzenki.

Rozdział VI
NADZÓR I ZNIESIENIE MIEJSCOWOŚCI

Art. 23.

W przypadku, gdyby w terminie 14 dni od czasu złożenia wniosku, właściwy organ województwa nie postanowił o rozszerzeniu lub odmowie rozszerzenia granic administracyjnych miejscowości prywatnej, czynności tej dokonuje Komisarz ludowy właściwy do spraw administracji publicznej w drodze decyzji administracyjnej, zawiadamiając właściwego wojewodę.

Art. 24.

Rada Komisarzy Ludowych określi kompetencje zarządcy miejscowości publicznej, jeśli nie określa tego prawo wojewódzkie, a brak takiego określenia utrudnia sprawowanie zarządu nad miejscowością. Z chwilą uregulowania kompetencji prawem wojewódzkim, regulacje wydane przez Radę Komisarz Ludowych tracą moc.

Art. 25.

1. Miejscowość znosi się na podstawie prawa wojewódzkiego. Zniesienie miejscowości prywatnej może nastąpić tylko wskutek orzeczenia sądowego wówczas, gdy:

2. Zniesienie miejscowości prywatnej dopuszczalne jest wyłącznie za wypłaceniem odszkodowania.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki