Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 9 kwietnia 2005 r.

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2005 r.

o szkolnictwie wyższym (uchylony)

D.P.M.W. 3/2005 poz. 89


Rozdział I
PRZEPISY OGÓLNE

Art. 1.

Ustawa określa tryb powoływania, działania, łączenia, dzielenia i znoszenia uczelni wyższych na terenie Mandragoratu Wandystanu oraz tryb nadawania i nostryfikowania tytułów i stopni zawodowych i naukowych.

Art. 2.

Uczelnią wyższą jest placówka oświatowa powołana do celów wskazanych w ustawie oraz na jej podstawie.

Art. 3.

Zadaniami uczelni wyższej są:

Art. 4.

Uczelnia ma osobowość prawną.

Art. 5.

W sprawach nie regulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące osób prawnych.

Art. 6.

Nadzór nad uczelnią sprawuje Komisarz Ludowy właściwy do spraw edukacji.

Art. 7.

Uczelnia ma prawo nadawania tytułu doktora honoris causa na kierunkach, na których jest uprawniona do nadawania tytułu doktora.

Rozdział II
TWORZENIE, ZNOSZENIE, ŁĄCZENIE, DZIELENIE UCZELNI

Art. 8.

1. Utworzenie, zniesienie i podzielenie uczelni państwowej oraz jej połączenie z inną uczelnią państwową następuje w drodze ustawy.

2. Ustawa o utworzeniu uczelni państwowej określa nazwę i siedzibę uczelni oraz ogólny kierunek jej działalności.

3. Statut nowo utworzonej uczelni państwowej nadaje w drodze edyktu Komisarz Ludowy właściwy do spraw edukacji.

Art. 9.

1. Uczelnię prywatną może założyć obywatel Mandragoratu Wandystanu, zwany dalej "założycielem", na podstawie pozwolenia udzielonego przez Komisarza Ludowego właściwego do spraw edukacji, zwany dalej "właściwym komisarzem"

2. W pozwoleniu określa się założyciela, nazwę uczelni oraz ogólny kierunek działalności. Pozwolenie może określać termin ważności pozwolenia. Gdy termin ważności pozwolenia dobiega końca, założyciel zobowiązany jest do złożenia wniosku o przedłużenie pozwolenia do właściwego komisarza.

3. Kto dobrowolnie zniszczył przygotowywane środki, zapobiegł skorzystaniu z nich w przyszłości lub podjął inne istotne starania zmierzające do zapobieżenia czynowi, nie podlega karze za przygotowanie.

3. Statut nowo utworzonej uczelni prywatnej nadaje jej założyciel.

4. Właściwy komisarz zatwierdza statut uczelni prywatnej po stwierdzeniu zgodności z przepisami ustawowymi i udzielonym pozwoleniem.

5. Udzielenie i odmowa udzielenia pozwolenia na utworzenie, połączenie lub przekształcenie uczelni prywatnej, zatwierdzenie i odmowa zatwierdzenia jej statutu, zawieszenie działalności oraz nakaz likwidacji uczelni następuje w drodze decyzji administracyjnej.

6. Założyciel uczelni prywatnej może podejmować decyzje dotyczące uczelni tylko w przypadkach przewidzianych w jej statucie. .

Art. 10.

Statut określa:

Art. 11.

Zagraniczne uczelnie mogą tworzyć jednostki organizacyjne z siedzibą na obszarze Mandragoratu Wandystanu po uzyskaniu zgody komisarza właściwego do spraw edukacji oraz komisarza właściwego do spraw zagranicznych. Udzielenie i odmowa udzielenia pozwolenia na utworzenie, połączenie lub przekształcenie jednostki organizacyjnej uczelni zagranicznej, zawieszenie jej działalności oraz nakaz likwidacji jednostki organizacyjnej uczelni zagranicznej następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Rozdział III
ORGANIZACJA UCZELNI

Art. 12.

1. Organem kolegialnym uczelni jest senat.

2. Organami jednoosobowymi uczelni są rektor i dziekani.

Art. 13.

1. Podstawową jednostką organizacyjną uczelni jest wydział, chyba że statut uczelni stanowi inaczej. Podstawowa jednostka organizacyjna prowadzi jeden lub więcej kierunków studiów. Kierunek studiów może także być prowadzony wspólnie przez kilka podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni.

2. W uczelni mogą być tworzone inne jednostki organizacyjne.

3. Uczelnia może tworzyć jednostki międzyuczelniane i jednostki wspólne z innymi podmiotami, w szczególności instytucjami naukowymi, w tym również zagranicznymi.

4. Uczelnia może tworzyć poza swoją siedzibą zamiejscową jednostkę organizacyjną w formie:

4. Utworzenie za granicą zamiejscowej jednostki organizacyjnej uczelni wymaga zgody komisarza właściwego do spraw edukacji oraz Ministra właściwego do spraw zagranicznych i Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego państwa przyjmującego.

5. W przypadku stwierdzenie, że uczelnia utworzyła zamiejscową jednostkę organizacyjną niezgodnie z przepisami ustawy, komisarz właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, w drodze decyzji administracyjnej, nakazuje likwidację tej jednostki.

Art. 14.

W skład senatu uczelni wchodzą:

Art. 15.

1. Do uprawnień senatu należy:

3. Uchwały senatu podejmowane są zwykłą większością głosów.

4. Tryb zwoływania posiedzeń oraz pracy senatu uczelni określa statut uczelni.

5. Uchwały senatu podjęte w sprawach należących do jego kompetencji, są wiążące dla rektora i innych organów uczelni oraz studentów.

Art. 16.

1. Rektorem uczelni może zostać osoba, która:

2. Do uprawnień rektora należy:

3. Rektor kieruje działalnością uczelni i reprezentuje ją na zewnątrz. Rektor jest przełożonym pracowników i studentów uczelni.

Art. 17.

1. Dziekanem wydziału lub innej podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni może zostać osoba, która:

2. Do uprawnień dziekana należy:

3. Dziekan kieruje działalnością wydziału i reprezentuje go na zewnątrz. Dziekan jest przełożonym pracowników i studentów wydziału.

Rozdział IV
NADZÓR NAD UCZELNIĄ

Art. 18.

1. Komisarz właściwy do spraw szkolnictwa wyższego sprawuje nad uczelnią nadzór w zakresie zgodności działania jej organów z przepisami ustawowymi i statutem uczelni.

2. Komisarz właściwy do spraw szkolnictwa wyższego sprawuje nad uczelnią nadzór w zakresie kształcenia i działalności naukowej uczelni.

3. Jeżeli uczelnia prywatna prowadzi działalność niezgodną z przepisami ustawy, statutem uczelni albo pozwoleniem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 i 2, komisarz właściwy do spraw szkolnictwa wyższego wzywa do usunięcia tych niezgodności w określonym, rozsądnym terminie, a w razie ich nieusunięcia może zawiesić uprawnienia do prowadzenia studiów lub cofnąć pozwolenie, określając zasady kontynuowania kształcenia przez studentów.

4. Komisarz Ludowy właściwy do spraw edukacji może z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej uchylić uchwałę senatu albo zarządzenie rektora uczelni niezgodne z przepisami ustawowymi lub statutem uczelni.

Rozdział V
TYTUŁY NAUKOWE I ZAWODOWE

Art. 19.

1. Uczelnia ma prawo nadawania absolwentom tytułów zawodowych magistra, inżyniera oraz magistra inżyniera.

2. Uczelnia ma prawo nadawania absolwentom tytułów naukowych doktora oraz profesora z zastrzeżeniem punktu 3.

3. Prawo do nadawania tytułów naukowych może otrzymać jednostka organizacyjna uczelni w drodze edyktu komisarza właściwego do spraw edukacji, na warunkach określonych niniejszą ustawą. Prawo do nadawania każdego tytułu naukowego wymaga oddzielnego edyktu.

Art. 20.

1. Sposób nadawania oraz organ nadający tytuły zawodowe określa statut uczelni. Do otrzymania tytułu zawodowego wymagane jest:

2. Inne wymagania dotyczące uzyskania tytułu zawodowego określa statut uczelni.

Art. 21.

Tytuł doktora nadaje senat uczelni. Do otrzymania tytułu doktora wymagane jest:

Art. 22.

Tytuł profesora nadaje Rada Komisarzy Ludowych za kolektywną i jednomyślną zgodą Mandragorów na wniosek senatu uczelni. Do otrzymania tytułu profesora wymagane jest:

Art. 23.

Egzamin doktorski przeprowadza komisja złożona z rektora uczelni i dwóch osób wybranych przez senat uczelni spośród grona nauczycieli akademickich. Wybrane do komisji osoby muszą posiadać tytuł co najmniej doktora, w wypadku obrony rozprawy doktorskiej.

Art. 24.

1. Za równorzędne z wandejskimi uznaje się tytuły zawodowe i naukowe nadane za granicą, wyłącznie jeśli zostały one uznane zgodnie z zasadami niniejszego rozdziału.

2. Nostryfikację tytułów naukowych i zawodowych przeprowadza komisarz właściwy do spraw szkolnictwa wyższego w drodze odpowiedniego zarządzenia.

3. Realne tytuły i stopnie naukowe oraz stopnie zawodowe uznawane są bez przeprowadzenia procedury nostryfikacji. W przypadku tytułu doktora habilitowanego nadaje się tytuł profesora.

4. Praca magisterska osoby, która ubiega się o nostryfikację tytułu magistra, powinna zawierać co najmniej trzy strony zestandaryzowanego maszynopisu w formacie A4;

5. Rozprawa doktorska osoby, która ubiega się o nostryfikację tytułu doktora, powinna zawierać co najmniej sześć stron zestandaryzowanego maszynopisu w formacie A4;

6. Poprzez zestandaryzowany maszynopis rozumie się maszynopis, zawierający około 2000 znaków na stronę w formacie A4.

Rozdział VI
PRZEPISY KOŃCOWE

Art. 25.

1. Tworzy się Ludowy Uniwersytet Wandejski, zwany dalej "Uniwersytetem".

2. Siedzibą Uniwersytetu jest stołeczne miasto Genosse Wanda Stadt.

3. Uniwersytet jest uczelnią państwową.

4. Podstawowym kierunkiem działalności jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, artystycznych, ekonomicznych, technicznych, matematycznych i przyrodniczych, a także upowszechnianie nauki i kultury.

5. Uniwersytet staje się główną placówką dydaktyczno - naukowo - badawczą na terenie Mandragoratu Wandystanu.

Art. 26.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z zastrzeżeniem przepisów art. 27, 28, 29.

Art. 27.

Przepisy art. 16 ust. 1 lit. a oraz art. 17 ust. 1 lit. a wchodzą w życie z dniem 1 sierpnia 2005r.

Art. 28.

Art. 13 ust. 3 wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2005 r. Do tego czasu w skład senatu uczelni wchodzą wszyscy nauczyciele akademiccy.

Art. 29.

Do dnia 1 sierpnia 2005 r., Komisja, o której mowa w art. 24 składa się z rektora oraz z dwóch nauczycieli akademickich posiadających znaczną wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie, powołanych przez senat uczelni.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki