Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 9 lutego 2005 r.

Ustawa z dnia 9 lutego 2005 r.

o samorządzie terytorialnym (uchylony)

D.P.M.W. 1/2005 poz. 10


Art. 1.

1. Samorząd terytorialny Wandystanu stanowią gminy miejskie i wiejskie, zwane dalej gminą.

2. Gmina posiada osobowość prawną.

3. Gminę miejską stanowi miasto posiadające prawa miejskie nadane mu przez Komisarza Ludowego właściwego do spraw administracji publicznej w drodze edyktu.

4. Gminę wiejską stanowi wieś.

5. Gmina posiada statut. Statut nadaje w drodze edyktu Komisarz właściwy do spraw administracji publicznej na wniosek założyciela miasta lub wsi.

6. Statut zmienia organ stanowiący gminy za zgodą Komisarza właściwego do spraw administracji publicznej.

7. Gmina powstaje z chwilą nadania jej statutu.

Art. 2.

1. Buduar Miasta może za zgoda Komisarza Ludowego właściwego do spraw administracji publicznej ustanowić urząd Wicebuduara.

2. Buduar Miasta powołuje i odwołuje Wicebuduara.

3. Wicebuduar miasta zastępuje Buduara podczas jego nieobecnosci.

4. Wicebuduar wykonuje zadania zlecone przez Buduara.

Art. 3.

1. Organem stanowiącym gminy posiadającej więcej niż 15 mieszkańców jest Gminna Rada Narodowa.

2. Kadencja Rady trwa trzy miesiące.

3. Organem wykonawczym gminy miejskiej jest Buduar Miasta.

4. Organem stanowiącym i wykonawczym gminy wiejskiej lub miejskiej posiadającej mniej niż 15 mieszkańców, jest Sołtys Wsi lub Buduar Miasta.

5. Statuty gmin mogą powołać Gminną Radę Narodową, nawet w przypadku posiadania ilości mieszkańców mniejszej, od 15, jeśli uznają to za stosowne.

6. W celu obsługi administracyjnej Gminnych Rad Narodowych, Buduarów i Wójtów Gmin tworzy się Gminne Komisariaty Ludowe. Sposób organizacji Gminnego Komisariatu Ludowego ustala Gminna Rada Narodowa w drodze uchwały.

Art. 4. Do samorządu gminnego należą sprawy nie zastrzeżonego dla innych organów państwowych na obszarze jego działania.

Art. 5.

1. Gminna Rada Narodowa składa się z dwóch radnych oraz Buduara Miasta albo Sołtysa Wsi. Statut gminy może zwiększyć ilość radnych do maksymalnie pięciu.

2. Gminna Rada Narodowa obraduje na sesjach pod przewodnictwem wybranego przez siebie Przewodniczącego.

3. Uchwały podejmowane przez Gminną Radę Narodową stanowią akty prawa miejscowego.

4. Wybory do Gminnych Rad Narodowych są powszechne, wolne, równe, tajne i proporcjonalne.

5. Ordynację wyborczą do Gminnych Rad Narodowych określi odrębna ustawa.

Art. 6. Sposób wyboru i odwołania organu wykonawczego gminy określa statut gminy.

Art. 7.

1. Nadzór nad samorządem terytorialnym sprawuje Komisarz właściwy do spraw administracji publicznej.

2. W sytuacji, gdy samorząd terytorialny danej gminy nie funkcjonuje prawidłowo Rada Komisarzy Ludowych Wandystanu na uzasadniony wniosek komisarza ludowego może zawiesić funkcjonowanie samorządu terytorialnego określonej gminy i wprowadzić na jej terenie tymczasowy zarząd komisaryczny.

3. Na wniosek Buduara Trybunał Ludowy bada zgodność uchwały z prawem Wandystanu. W razie stwierdzenia niezgodności uchwały z prawem Wandystanu, Trybunał Ludowy uchyla uchwałę.

Art. 8.

1. Organ wykonawczy gminy prowadzi gospodarkę finansową gminy według własnego uznania, mając na uwadze potrzeby gminy i dobro jej mieszkańców.

2. Organ wykonawczy gminy, najpóźniej do dnia 10 stycznia, kwietnia, lipca, października, składa organowi stanowiącemu oraz Komisarzowi właściwemu do spraw finansów publicznych, sprawozdanie z rachunków Gminy za kwartał poprzedzający

3. Na przychody gminy składają się dochody ze sprzedaży działek, subwencje z budżetu centralnego, jeśli je ustanowiono, darowizny na rzecz gminy oraz dochody przedsiębiorstw komunalnych

Art. 9.

1. Rada Komisarzy Ludowych znosi gminę, jeśli:

2. Gmina zostaje postawiona w stan likwidacji w siódmym dniu od daty podjęcia uchwały, jeśli nie wniesiono odwołania do sądu.

3. Do likwidacji gminy stosuje się przepisy ustaw odrębnych dotyczących likwidacji osób prawnych, z zastrzeżeniem, że składniki majątkowe gminy przechodzą na własność Skarbu Państwa po wykonaniu zobowiązań Gminy.

4. Rada Komisarzy Ludowych może z własnej inicjatywy dokonać zmiany w statucie powołując Gminną Radę Narodową, jeśli populacja gminy przekroczy 15 osób.

5. Rada Komisarzy Ludowych może z własnej inicjatywy dokonać zmiany w statucie polegającej na zniesieniu Gminnej Rady Narodowej, jeśli populacja miasta stale w okresie, co najmniej jednomiesięcznym jest niższa niż sześć osób.

6. Zmiany w statucie dokonane na podstawie niniejszego artykułu, wchodzą w życie, jeśli w terminie siedmiu dni organ stanowiący gminy nie wniósł odwołania do sądu.

Art. 10.

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki