Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 24 maja 2005 r.

Ustawa z dnia 24 maja 2005 r.

o partiach politycznych

D.P.M.W. 5/2005 poz. 121


Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

Art. 1.

Partia polityczna jest dobrowolną organizacją, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez praworządne wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej.

Art. 2

Członkami partii politycznych mogą być obywatele Mandragoratu Wandystanu.

Art. 3

Organy władzy publicznej są obowiązane do równego traktowania partii politycznych.

Art. 4

Partie polityczne nie mogą wykonywać zadań zastrzeżonych w przepisach prawadla organów władzy publicznej ani zastępować tych organów w wykonywaniu ich zadań.

Rozdział II
STRUKTURA I ZASADY DZIAŁANIA PARTII POLITYCZNYCH

Art. 5

Partie polityczne kształtują swoje struktury oraz zasady działania zgodnie z zasadami demokracji, w szczególności przez zapewnienie jawności tych struktur, powoływania organów partii w drodze wyborów i podejmowania uchwał większością głosów.

Art. 6

Statut partii politycznej określa jej cele, strukturę i zasady działania, a w szczególności:

Art. 7

Statut partii politycznej nadaje jej założyciel.

Art. 8

Członek partii politycznej ma prawo do wystąpienia z niej.

Rozdział III
EWIDENCJA PARTII POLITYCZNYCH

Art. 9

1. Partię polityczną zgłasza się do ewidencji partii politycznych, zwanej dalej "ewidencją", prowadzonej przez Komisarza Ludowego właściwego do spraw administracji, zwanego dalej "Komisarzem".

2. Zgłoszenie powinno zawierać nazwę, skrót nazwy i określenie adresu siedziby partii politycznej oraz imiona, nazwiska i numery identyfikacyjne wchodzących w skład organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych. Do zgłoszenia można załączyć wzorzec symbolu graficznego partii politycznej.

3. Do zgłoszenia należy załączyć:

4. Nazwa, skrót nazwy i symbol graficzny partii politycznej powinny odróżniać się wyraźnie od nazw, skrótów nazw i symboli graficznych partii już istniejących.

Art. 10

1. Komisarz dokonuje wpisu partii politycznej do ewidencji niezwłocznie, jeŜeli zgłoszenie jest zgodne z przepisami prawa.

2. Przez wpis rozumie się także zmianę oraz wykreślenie wpisu.

Art. 11

1. Jeżeli zgłoszenie partii politycznej do ewidencji zostało dokonane z naruszeniem przepisów Art. 9 ust. 2-4, Komisarz wzywa zgłaszających do usunięcia stwierdzonych wad w wyznaczonym przez siebie terminie, nie dłuższym niż 7 dni.

2. W przypadku nieusunięcia wad w terminie i w sposób wskazany przez Komisarza, Komisarz wydaje postanowienie o odmowie wpisu partii politycznej do ewidencji.

Art. 12

1. Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

2. W razie powstania wątpliwości co do zgodności z ust. 1 celów lub zasad działania partii politycznej określonych w statucie lub w programie partii Komisarz zawiesza postępowanie, o którym mowa w art. 10, i występuje do Trybunału Ludowego z wnioskiem o zbadanie zgodności celów partii politycznej z Konstytucją.

3. Jeżeli Trybunał Ludowy wyda orzeczenie o sprzeczności celów partii politycznej z Konstytucją, Komisarz odmawia wpisu partii do ewidencji.

Art. 13

Partia polityczna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji.

Art. 14

1. Ewidencja wraz z tekstami statutów partii politycznych jest jawna.

2. Każdemu przysługuje prawo otrzymywania od Komisarza uwierzytelnionych odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów partii politycznych.

Art. 15

1. Partia polityczna jest obowiązana zawiadomić Komisarza o:

2. Partia polityczna zawiadamia Komisarza o zmianach określonych w ust. 1 niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia dokonania tych zmian.

Art. 16

1. W przypadku niespełnienia przez partię polityczną wymogów określonych w art. 17 Komisarz wzywa właściwy organ partii politycznej do złoŜenia wyjaśnień lub uzupełnienia brakujących danych w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niŜ 7 dni. W razie powstania wątpliwości Komisarz bada, czy dochowany został tryb dokonywania wyboru organów partii oraz uzupełniania składów tych organów, o których mowa w art. 7 ust. 5.

2. W razie bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, Komisarz wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji.

Art. 17

1. Jeżeli partia polityczna wprowadzi do statutu zmiany niezgodne z postanowieniami art. 6, Komisarz może wystąpić do Trybunału Ludowego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Art. 13 ust. 1 celów lub zasad działania partii politycznej.

2. Przepisy art. 13 ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.

Rozdział IV
FINANSE I FINANSOWANIE PARTII POLITYCZNYCH

Art. 18

Majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne.

Art. 19

1. Partia polityczna nie może przyjmować środków finansowych pochodzących osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania na terenie Mandragoratu Wandystanu.

2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do wartości niepieniężnych.

Rozdział V
LIKWIDACJA PARTII POLITYCZNEJ

Art. 20

Partia polityczna podlega likwidacji wskutek: postanowienia Komisarza o wykreśleniu wpisu partii z ewidencji z przyczyn, o których mowa w art. 18, 19.

Art. 21

1. W razie rozwiązania się partii politycznej w trybie przewidzianym przez statut partii właściwy organ partii niezwłocznie zawiadamia Komisarza o samorozwiązaniu partii oraz o wyznaczeniu jej likwidatora.

2. Jeżeli partia polityczna nie ustanowi, zgodnie z ust. 1, likwidatora, Komisarz wyznacza likwidatora tej partii.

3. Komisarz, po zakończeniu likwidacji, wydaje decyzję o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji.

Rozdział VI
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

Art. 22

Przepisy ustawy wchodzą w życie z chwilą przygotowania przez Mandragora Jutrzenki stosownych zmian w systemach informatycznych Mandragoratu Wandystanu umożliwiających realizacje przepisów ustawy.

Art. 23

W terminie do 15 dni od momentu podpisania ustawy przez Mandragorów zobowiązuje się Mandragora Jutrzenki do wprowadzenia stosowanych zmian w systemach informatycznych Mandragoratu Wandystanu umożliwiających realizację przepisów ustawy.

Art. 24

Partie polityczne powstałe przed dniem wejścia w życie ustawy zobowiązane są do dopełnienia procedury wpisu do ewidencji w terminie 6 tygodni od wejścia w życie ustawy pod rygorem likwidacji w drodze decyzji Komisarza.

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki