Dziennik Praw Mandragoratu Wandystanu

Genosse Wanda Stadt, dnia 17 października 2005 r.

Wyrok z dnia 17 października 2005 r.

w imieniu Mandragoratu Wandystanu (I-K/2/2005)

D.P.M.W. 6/2005 poz. 235


Sąd Najwyższy, Wydział I Konstytucyjny w składzie:

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 15, 16, 17 października 2005 r.,
z udziałem Takarisa Altharin- Przewodniczącego Churału Ludowego
z urzędu
sprawy o zbadanie zgodności:

(sygn. akt I-K/2/2005)

oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem ustawodawcy, na podstawie art. 30 Konstytucji, p o s t a n a w i a:



U z a s a d n i e n i e

W dniu 15 października, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego postanowił o skierowaniu Ustawy o urzędzie Prezydenta do badania zgodności z Konstytucją, opierając się na uprawnieniu zawartym w Uchwale nr U-1/2005 Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2005 r., zarzucając Ustawie niezgodności z Konstytucją wskazane w sentencji.

Sąd Najwyższy wezwał przedstawiciela ustawodawcy- Takarisa Altharin- Przewodniczącego Churału Ludowego do złożenia stanowiska ustawodawcy w sprawie. Przewodniczący Churału Ludowego uznał zarzuty do Ustawy za uzasadnione.

Sąd zauważył, co następuje:

I.

Art. 1 zd. 1 Ustawy ogranicza prawo wybieralności jedynie do osób, które posiadają obywatelstwo Mandragoratu Wandystanu od co najmniej 30 dni oraz najpóźniej w dniu wyborów ukończyli piętnasty rok życia. Art. 7 zd. 1 Konstytucji Mandragoratu Wandystanu przyznaje tak bierne, jak i czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Mandragoratu, wykluczając z grona tych osób jedynie tych, którym prawa wyborcze zostały odebrane prawomocnym wyrokiem sądu. W związku z powyższym, przedmiotowy przepis Ustawy jest niezgodny z Konstytucją, jako, ze ogranicza obywatelskie prawo do bycia wybieranym do organów władzy publicznej. W związku z tym, przepis jako niezgodny z Konstytucją podlega uchyleniu przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy uznał, ze uchylenie jedynie części artykułu pozostanie bez wpływu na pozostałą jego część.

II.

Art. 3 Ustawy stanowi, że wybory na urząd Prezydenta przeprowadza Ludowy Komitet Wyborczy, w skład którego wchodzą Mandragorzy, Dekameronowie oraz Sędziowie Trybunału Ludowego. Zauważyć należy, że art. 32 pkt 8 Konstytucji wyłączne prawo do organizacji wyborów prezydenckich i parlamentarnych Mandragorom. Co za tym idzie, nie wchodzi w grę istnienie Ludowego Komitetu Wyborczego, którego skład miałby być szerszy niż Mandragorzy. W związku z tym, przepis jako niezgodny z Konstytucją podlega uchyleniu przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy postanowił uchylić art. 3. w całości, jako, że poprzez uchylenie jedynie przepisu mówiącego o składzie Komitetu, pozostała część artykułu straciłaby sens.

III.

Zdanie 2. art. 7 Ustawy wyznacza Prezydentowi termin dni siedmiu na powołanie Rady Komisarzy Ludowych, przy czym stanowi, ze termin ten biegnie od dnia złożenia przez Prezydenta przysięgi. Natomiast art. 24 Konstytucji wydłuża ten termin do dni czternastu oraz liczy go od dnia wyboru. Istnieje zatem oczywista sprzeczność między przepisem Ustawy, a Konstytucji. W związku z tym, przepis jako niezgodny z Konstytucją podlega uchyleniu przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że uchylenie jedynie części tego artykułu pozostanie bez wpływu na sens pozostałej jego części.

IV.

Zdanie 2 art. 6 Ustawy zakazuje kandydowania w wyborach przedterminowych na urząd Prezydenta tej osobie, która sprawowała urząd podczas kadencji skróconej, bezpośrednio poprzedzającej wybory. Twierdzenia takiego nie podziela art. 7 Konstytucji Mandragoratu Wandystanu, który ogranicza prawa wyborcze jedynie osób, którym prawa te zostały odebrane prawomocnym wyrokiem sądu. Zatem występuje istotna sprzeczność między przepisami Ustawy, a Konstytucji. W związku z tym, przepis jako niezgodny z Konstytucją podlega uchyleniu przez Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że uchylenie jedynie części artykułu pozostanie bez wpływu na sens pozostałej jego części.

V.

Uchylenie powyższych przepisów powoduje istotne uszczuplenie przepisów ustawy, jednakże ze względu na trwający obecnie proces wyborczy, uchylenie jej w całości ze skutkiem natychmiastowym jest niemożliwe. Sąd stoi na stanowisku, że dalsze obowiązywanie uszczuplonej ustawy do czasu zakończenia procesu wyborczego pozostanie bez istotnego wpływu na dalszy jego przebieg. Jednakże, zdaniem Sądu, pewne uregulowania powinny być ustawowe, a nie przez utrwalony zwyczaj, jak np. zadania komisji wyborczej, w związku z czym postanowił zobowiązać Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do przedłożenia Churałowi Ludowemu ustawy o zmianie Ustawy.

W związku z powyższym, należało orzec jak w sentencji.

Na podstawie art. 30 Konstytucji Mandragoratu Wandystanu, wyrok jest prawomocny, natychmiast wykonalny i nie służą od niego żadne środki zaskarżenia.

Akta sprawy znajdują się pod adresem http://www.wandystan.only.pl/sn/viewtopic.php?t=21

(—) SSN Michał Paweł Sobczak
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

(—) SSN Piotr Krupiński

© Mandragorat Wandystanu 2005 :: Webdesign Piotr M. Kozanecki